W zakładce https://spoldzielniemieszkaniowe.org/jak-sie-organizowac/ i podręczniku https://spoldzielniemieszkaniowe.org/podrecznik-pdf/, podpowiadamy jak można profesjonalenie zorganizować grupę inicjatywną, krok po kroku, aż do osiągnięcia założonych celów. Na początek jednak można zacząć od drobnej sprawy, której załatwienie będzie widoczne dla wszystkich mieszkańców i pomoże uwierzyć we własne siły.

Zacznijmy od infrastruktury użytkowej dla mieszkańców. Dobrymi nowymi inicjatywami spółdzielców mogą być: postawienie ławki na skwerze, remont placu zabaw na osiedlu, wymiana drewnianej zabawki lub huśtawek na placu zabaw, usunięcie ławki przy budynku ze względu na osoby spożywające przy niej alkohol, naprawa schodów, postawienie poręczy przy schodach lub przy chodniku, naprawa wiatrołapu, naprawa furtki na plac zabaw, podcięcie gałęzi drzewa przy bloku, naprawa kostki chodnikowej, zbudowanie podjazdu dla wózków, usunięcie graffiti z elewacji budynku, posprzątanie trawników przy nieruchomości, złożenie projektu oznaczenia miejsc parkingowych przy bloku, postawienie ogrodzenia placu zabaw, wytyczenie wybiegu dla psów, nowe nasadzenia w pasie zieleni najbliższym ulicy, wymiana okien w piwnicach.

Można pomyśleć o większym bezpieczeństwie spółdzielców poprzez zgłoszenie spółdzielni nastepujących pomysłów: wymiana starych opraw oświetleniowych umiejscowionych na klatkach schodowych na oprawy LED z czujnikiem ruchu i czujnikiem zmierzchowym, montaż kamery monitoringowej w najmniej bezpiecznym miejscu w otoczeniu spółdzielni, wykonanie progów spowalniających na parkingach i drogach wjazdowych do osiedla, porozumienie się z właścicielem najbliższej jezdni, zwykle jest to gmina, w celu wspólnego lepszego oznaczenia przejść dla pieszych.

Trzeba również wspomnieć o drobnych i jednoczesnie dobrych zmianach w zakresie komunikacji i współpracy zarządu spółdzielni z mieszkańcami. Może to być postualt uruchomienia strony na Facebooku, kwartalnej informacji o wykonanych pracach na terenie spółdzielni, dostarczanej w formie ulotki do skrzynki każdego mieszkańca, uzyskania rabatu dla spółdzielców na zakup usług, których wykonawcą jest kontrahent spółdzielni, podanie do wiadomości mieszkańców harmonogramu generalnego sprzątania trawników, parkingów, malowania elewacji, koszenia trawy – analogicznie do terminarzy odbioru odpadów, które stały się już standardem.

Do dzieła!