Czy przepisy o spółdzielniach mieszkaniowych posiadają rozwiązania w związku z naruszaniem ciszy nocnej przez lokatorów?

Zgodnie z art. 17[10] Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w przypadku rażącego lub uporczywego wykraczania osoby korzystającej z lokalu przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania tej osoby czyniącego korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, spółdzielnia mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.

Warto zwrócić uwagę, że spółdzielnia (jej zarząd) ma legitymację materialnoprawną do wystąpienia z żądaniem sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, wyłącznie w przypadku, gdy z wnioskiem o sprzedaż wystąpi do zarządu rada nadzorcza. Powyższa regulacja stanowi jednak dodatkowe zabezpieczenie dla osób, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu przed zastosowaniem wobec nich najdotkliwszego środka jakim jest pozbawienie przysługującego im prawa. Inicjatywa zarządu, jako organu uprawnionego do reprezentacji spółdzielni, musi być poprzedzona wnioskiem rady nadzorczej. Brak ww. wniosku oznacza brak legitymacji do wystąpienia z takim żądaniem.

Natomiast poza ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, są także innych przepisy, które pomogłyby rozwiązać problem uciążliwego sąsiada i ciszy nocnej, w szczególności są to odpowiednie przepisy kodeksu wykroczeń, lub prawa cywilnego, w przypadku np. naruszanie prawa do prywatności czy praw do mieszkania.

 

Podstawa Prawna:

Ustawa z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze, Dz.U.2020.275 t.j.

ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, Dz.U.2020.275 t.j.