Mieszkanie na parterze bloku wiąże się z dużymi uciążliwościami w naszej spółdzielni. Windy są umiejscowione blisko wyjścia z mieszkania – ciągle je słychać, pod mieszkaniami są węzły ciepłownicze czy też przepompownie – zwłaszcza zimą są one słyszalne, z kolei na klatkach schodowych instalowane są buczące transformatory. Zastanawiam się czy z wszystkimi mieszkańcami parterów naszej spółdzielni nie wystąpić o zniżki w czynszu z tytułu szkodliwych, uciążliwych warunków zamieszkania. Przy zakupie mieszkania nie zwracaliśmy na to uwagi, z czasem problem stał się drażniący. Czy można starać się o takie ulgi i zgodnie z prawem je uzyskać?

 

W pierwszej kolejności wskazuję, iż winda to jedna z części wspólnych nieruchomości, za którą zgodnie z art 13 ust.1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali mieszkańcy muszą ponosić opłaty. Wszyscy mieszkańcy zobowiązani są do wkładu w utrzymanie części wspólnych nieruchomości. Zgodnie z art. 14 pkt 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali: Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności: opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę.

Odnosząc się do przepisów w zakresie spółdzielni mieszkaniowych, należy wskazać, iż zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych: Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Statut spółdzielni i wydane na jego podstawie regulaminy mogą przewidywać, możliwości wnioskowania o zniżki, ich formę i zakres. Nie mniej jednak, należałoby się również zastanowić czy hałasy, które tak bardzo przeszkadzają mieszkańcom, nie wynikają z niedostosowania windy czy innych urządzeń do norm prawnych. Zgodnie bowiem z §326 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia
2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i
ich usytuowanie (Dz.U.02.75.690), Poziom hałasu oraz drgań przenikających do pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, budynkach zamieszkania zbiorowego i budynkach użyteczności publicznej, z wyłączeniem budynków, dla których jest konieczne spełnienie szczególnych wymagań ochrony przed hałasem, nie może przekraczać wartości dopuszczalnych, określonych w Polskich Normach dotyczących ochrony przed hałasem pomieszczeń w budynkach oraz oceny wpływu drgań na ludzi w budynkach, wyznaczonych zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi metody pomiaru poziomu dźwięku A w pomieszczeniach oraz oceny wpływu drgań na ludzi w budynkach.

Instalacje i urządzenia, stanowiące techniczne wyposażenie budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, nie mogą powodować powstawania nadmiernych hałasów i drgań, utrudniających eksploatację lub uniemożliwiających ochronę użytkowników pomieszczeń przed ich oddziaływaniem.(§327).

W razie uzasadnionych podejrzeń warto zawiadomić odpowiednie ograny – Nadzór budowlany, w celu podjęcia dalszych kroków związanych z ewentualnymi nieprawidłowościami.

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, (Dz.U.2019.1065 t.j.)
  2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.Prawo budowlane, (Dz.U.2019.1186 t.j.)