Czy spółdzielnia ma obowiązek wystawić różne kosze na odpady (selekcja)? Nie chodzi o pojemniki w śmietnikach, ale kosze przy alejkach na terenie spółdzielni. Bo wydaje mi się, że nie prowadzi tu żadnej selekcji odpadów, kosze nie są oznaczone, trafiają więc tam wszelkie odpady.

 

Kwestie praktyczne związane z selektywnym zbieraniem odpadów reguluje ustawa z dnia 13 września 1996 r. (Dz. U. z 1996 r., Nr 132, poz. 622 ze zm.) o utrzymaniu czystości i porządku w Gminach oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów z dnia 29 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 19). Zgodnie z art. 3 ww. ustawy, utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Równocześnie Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności obejmują wszystkich właścicieli nieruchomości na terenie gminy systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Wskazane wyżej rozporządzenie określa kwestie praktyczne związane z selektywną zbiórką odpadów na terenie Gminy. Zgodnie z art. 4 ww. ustawy, rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, który jest aktem prawa miejscowego. Regulamin ten określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Zgodnie z art. 5 ww. ustawy, właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez: 1) wyposażenie nieruchomości w worki lub pojemniki, przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów, chyba że na mocy uchwały rady gminy, obowiązki te w całości lub w części przejmie gmina jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi; 2) zbieranie w sposób selektywny powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie. Ponadto, niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne są przekazywane przez właścicieli nieruchomości gminnej jednostce organizacyjnej lub przedsiębiorcy odbierającemu odpady komunalne wpisanemu do rejestru działalności regulowanej. Takim właścicielem nieruchomości, do którego odnoszą się ww. przepisy jest także spółdzielnia. To zatem, czy spółdzielnia ma obowiązek wystawić różne kosze na odpady segregowane wynikać może zatem z regulaminu przyjętego przez właściwą Gminę oraz ewentualnie z umowy, jaką spółdzielnia zawarła na odbiór odpadów.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w Gminach(Dz. U. z 1996 r., Nr 132, poz. 622 ze zm)
  2. Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów z dnia 29 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 19).