Śmieci – segregacja, jak sobie z tym radzić?

Nie wszyscy mieszkańcy segregują śmieci, a co za tym idzie plastik ląduje w pojemniku na papier, a szkło w pojemniku na metal, przez co spółdzielnie ponoszą podwójne koszty. W Polsce od stycznia tego roku został wprowadzony obowiązek segregacji śmieci na pięć pojemników.

Niektóre  Spółdzielnie, aby dopilnować obowiązku segregacji odpadów zdecydowały się na zainstalowanie kamer przy śmietnikach czy kontenerach. Takie rozwiązanie wprowadziła między innymi Spółdzielnia „KWATERA” czy Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czechów” w Lublinie. Chodzi również o dopilnowanie, aby nikt z innych terenów nie podrzucał śmieci.

Czy to dobre rozwiązanie? Zdania są podzielone, część mieszkańców uważa, że zdyscyplinuje to sąsiadów, inni uważają że nic to nie zmieni ponieważ Spółdzielnia nie posiada możliwości ukarania danego spółdzielcy a i tak przez worek nie widać co zostało wyrzucone.

Ważnym elementem, który należałoby wprowadzić jest edukacja mieszkańców. Na to zdecydowało się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie, poprzez ulotki czy internetowe spoty.

Bardziej restrykcyjne kroki przyjęła Spółdzielnia „Kolejarz” w Białej Podlaskiej Tam na osiedlu Sidorska władze zdecydowały o zorganizowaniu specjalnej grupy pracowników spółdzielni, którzy mają za zadanie kontrolowanie czy wyrzucane śmieci są odpowiednio posegregowane. Wyznaczone również zostały godziny w których mieszkańcy mogą wyrzucać odpady: rano (od 6.30 do 7.30) i wczesnym wieczorem (między godziną 17 a 18) oraz w sobotę przez godzinę.

Nawet w Janowie Lubelskim burmistrz zdecydował o umieszczeniu przenośnej kamery aby dopilnować porządku.

Pamiętaj, segregując śmieci dbamy o nasz wspólny dom.

 

Źródła: